Szanowni Państwo.
Przypominamy, że w szkole obowiązuje bezwzględny zakaz używania telefonów. Nie wszyscy uczniowie potrafią się do niego stosować. Tym bardziej, że przez to pojawiają się zachowania związane z hejtem, cyberprzemocą.
Zdarzają się sytuacje, gdy uczniowie na portalach społecznościowych i grupach, np. Messenger zamieszczają niewłaściwe wpisy oraz komentarze wobec rówieśników. Dochodzi do wzajemnego obrażania, wyśmiewania, wykluczania innych oraz publikowania zdjęć, filmików bez wiedzy i zgody osób na nich zamieszczonych. Powyższe zachowania są przejawem cyberprzemocy i niosą za sobą znaczące konsekwencje zarówno dla osób, które tego dokonują, jak i dla osób których te zachowania dotyczą. I niestety często przenoszą się ze świata wirtualnego na środowisko szkolne.
W przeciwdziałaniu cyberprzemocy niezwykle ważna jest Państwa rola, jako rodziców. Szkoła ma za zadanie Państwa w tej roli wspierać.
W naszej placówce podejmujemy szereg działań mających na celu uświadamianie uczniów czym jest i jakie konsekwencje niesie za sobą cyberprzemoc. Wychowawcy, nauczyciele, pedagog szkolny oraz psycholog prowadzą zajęcia wychowawcze, profilaktyczne, rozmowy, pogadanki. Szkoła bierze udział w Dniach Bezpiecznego Internetu. Reagujemy na wszelkie przejawy niewłaściwego zachowania uczniów, zgodnie z obowiązującymi procedurami i przepisami prawa. Pomimo tego, w dalszym ciągu zdarzają się incydenty cyberprzemocy.
Jednak ze względu na to, że telefon komórkowy jest własnością prywatną Państwa i Państwa dzieci, nie mamy możliwości jego kontroli.
Mając na uwadze bezpieczeństwo uczniów, zwracamy się do Państwa z prośbą o kontrolę, w jaki sposób Państwa dziecko korzysta z Internetu i w jaki sposób spędza ono czas w sieci. W jakie gry gra, jakie strony przegląda, jakie aplikacje ma zainstalowane na telefonie, tablecie, komputerze. Z kim się komunikuje i jakie dane przekazuje. Zachęcamy do rozmó
Prosimy zwracać szczególną uwagę na grupy społecznościowe, do których należy dziecko i na wpisy, jakich dokonuje. Prosimy, aby Państwo w rozmowach ze swoimi dziećmi podejmowali temat przemocy w internecie.
Ponadto przypominamy, że osoby do 13 roku życia nie mogą posiadać swojego profilu na wielu kontach społecznościowych, m.in. Facebooku, Tik-Toku, YouTube, Snapchacie, Instagramie. Jeśli zauważycie Państwo takie konto u swoich dzieci, możecie natychmiast zareagować wchodząc w Centrum Pomocy danej aplikacji.
Mamy nadzieję, że nasze wspólne działania wychowawcze pomogą w przeciwdziałaniu agresji i przemocy w świecie wirtualnym i realnym.
Bądźmy czujni, reagujmy, wspierajmy i rozmawiajmy z dziećmi!
Pedagog
Małgorzata Kraszewska