21 LUTEGO MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO - Szkoła Podstawowa

A niechaj narodowie wżdy postronni znają,
Iż Polacy nie gęsi i swój język mają”
Mikołaj Rej

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Data święta stanowi upamiętnienie tragicznego wydarzenia w Bangladeszu, gdy w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, domagając się uznania języka bengalskiego jako języka urzędowego.
Wiele języków na świecie zagrożonych jest wyginięciem i według szacunków UNESCO, prawie połowa z 6000 grozi zapomnieniem w ciągu kolejnych 2-3 pokoleń.

1) Pamiętając o tym wszystkim dbajmy o swój najpiękniejszy na świecie język ojczysty. Bierzmy udział w licznych kampaniach społecznych mających na celu podkreślenie odrębności i wyjątkowości języka polskiego.
2) Nie zapominajmy na co dzień posługiwać się poprawną polszczyzną.
3) Rozwijajmy nasze sprawności językowe- w szkole, w domu, na boisku, w kontaktach między rówieśnikami.
4) Rozwijajmy umiejętność wypowiadania się nie tylko w mowie, ale i w piśmie. Pamiętajmy o poprawności wypowiedzi oraz kształtnym pisaniu, zawsze – nie tylko na języku polskim.

W tym roku również podejmujemy działania na rzecz języka ojczystego, bierzemy udział w konkursach- literackich, ortograficznych, kaligraficznych.
Szczegóły u polonistów – pani Beaty Kalinowskiej- Augustyniak i pani Joanna Flak.