Sprawozdanie z realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. - Szkoła Podstawowa

W roku 2023 nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. Znaleźliśmy się w gronie placówek, które otrzymały wsparcie finansowe na zakup nowości wydawniczych i realizację działań promujących czytelnictwo. Dzięki temu księgozbiór oddziałów przedszkolnych wzbogacił się o 209 pozycji wydawniczych z kręgu literatury dziecięcej między innymi o tematyce ekologicznej, a także o bajki terapeutyczne wprowadzające dzieci w świat emocji. Formy wydarzeń promujących czytelnictwo z udziałem naszych przedszkolaków:

• współpraca z Centrum Biblioteczno-Kulturalnym Gminy Głogów

 poznanie pracy bibliotekarza

 zachęcenie do szanowania książek poprzez wypożyczanie pozycji czytelniczych

 teatrzyki

 zajęcia plastyczno – techniczne

 pasowanie na czytelnika

 Dzień Bibliotekarza i Bibliotek.

• organizacja wewnątrz przedszkolnego konkursu plastycznego „Moja ulubiona postać z bajki”, konkursu recytatorskiego pt. „W świątecznym nastroju” oraz konkursu plastycznego „Ilustracja do mojej ulubionej książki”.

• udział dzieci w ogólnopolskich projektach „Z Kicią Kocią maluchy zmieniają się w zuchy”, „Książka(dla) Przedszkolaka”, „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury”.

• zorganizowanie kącików czytelniczych w każdej grupie wiekowej.

• zorganizowanie biblioteki przedszkolnej umożliwiającej wypożyczanie książek do domu

Zajęcia edukacyjne z wykorzystaniem zakupionych książek:

• Ogólnopolski Dzień Głośnego czytania – bajki z naszej przedszkolnej biblioteczki czytali zaproszeni goście.

• Dzień Postaci z Bajek – w tym dniu wszyscy mogli wejść w magiczny świat bajek – dzieci przebrały się za swoich ulubionych bohaterów, rozwiązywały zagadki po rekwizytach.

• Dzień Pluszowego Misia – czytanie fragmentów książek „Kubusia Puchatka”.

• Realizacja tematów kompleksowych „Dziecięce emocje”.

• Realizacja zajęć z zakresu praw dziecka w oparciu o zakupione książki.

• „Popołudniowe czytanki” – codzienne czytanie bajki, rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego utworu.

• Wykorzystanie literatury do ukazania dzieciom wartości promujących takich jak dobro, przyjaźń, szacunek.

• Obchody Światowego Dnia Książki 2024 – Przerwa z książką – głośne czytanie; kącik wymiany książek.

• Spotkanie autorskie z Pisarzem p. Michałem Wnukiem – aktorem, pisarzem, kierownikiem Teatru im. A. Gryphiusa w Głogowie.

• Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci z wykorzystaniem Baśni Andersena.

Wnioski z realizacji Programu:

• Wzrosło zainteresowanie literaturą dziecięcą

• Dzieci miały możliwość uczestniczenia w ciekawych zajęciach edukacyjnych

• Księgozbiór został wzbogacony o aktualne nowości wydawnicze

• Rodzice zostali włączeni w realizację programu poprzez udział w akcjach, uroczystościach oraz korzystanie z biblioteki przedszkolnej.