Śródroczna akcja lekki tornister - Szkoła Podstawowa

uczennica z plecakiem

W naszej szkole odbywa się śródroczna akcja „Lekki tornister!”.
Wszyscy ważyliśmy swoje plecaki, no cóż nie jest źle.
Średnie wagi plecaków wynosiły pomiędzy 2 a 4 kilogramy.
Z uwagi na to, iż waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% wagi dziecka, plecaki większości uczniów ważyły odpowiednio.
Zdarzyły się oczywiście rekordy nawet 8,10,11 a nawet 12 kilogramów!

Zachęcamy do odchudzania plecaków!

1.    ZWAŻ SWÓJ PLECAK!
2.    ZASTANÓW SIĘ, CO JEST W NIM ZBĘDNE!
3.    POPROŚ RODZICÓW O UDOSTĘPNIENIE E-BOOKÓW!
4.    ZOSTAW PODRĘCZNIKI W SZKOLE, A ZBĘDNE RZECZY W DOMU!
5.    DBAJO SWOJE  ZDROWE PLECY!

Ponawiamy informację na temat możliwości pozostawiania przez dzieci podręczników i innych rzeczy potrzebnych w szkole.

•    Każde dziecko ma w szkole swoją szafkę, w której może zostawiać swoje rzeczy w tym podręczniki.
•    Można uzyskać dostęp do e-booków, tym samym podręczniki mogą zostać w szkole.

Z pewnością przed kolejnym rokiem szkolnym wielu uczniów będzie wymieniało plecaki. Dlatego już teraz zachęcamy do zapoznania się z informacjami i zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego dotyczące tornistrów szkolnych.

Tornister stanowi nieodzowny atrybut każdego ucznia. Jego waga, odpowiednie  dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

• Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia                                  w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
• Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
• Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
• Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Jak  prawidłowo zapakować i kontrolować jego właściwe użytkowanie?
• waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała ucznia,
• powinien posiadać ergonomiczną, odpowiednio usztywnioną ściankę przylegającą do pleców,
• jego ciężar powinien być rozłożony symetrycznie,
• cięższe rzeczy powinny być umieszczone na dnie, a lżejsze wyżej,
• tornister powinien mieć równe, szerokie szelki,
• długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców,
• zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej,
• tornister należy nosić na obu ramionach,
• konieczne jest kontrolowanie przez rodziców zawartości tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów zbędnych rzeczy,
• wskazane jest podjęcie przez rodziców współpracy ze szkołą w celu zorganizowania na terenie szkoły miejsc, w których uczniowie będą mogli pozostawić część przyborów lub podręczników szkolnych.
Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólów pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Na przekroczenie wagi tornistrów/plecaków uczniów mają wpływ przede wszystkim czynniki takie jak:
• obciążenie podręcznikami i zeszytami z przedmiotów, które nie były ujęte w planie lekcji w danym dniu,
• noszenie dodatkowych słowników i książek,
• noszenie przedmiotów nie związanych bezpośrednio z planem lekcji, takich jak: pamiętniki, albumy, zabawki, butelki z napojami,
• rodzaj materiału, z jakiego został wykonany tornister lub plecak (waga pustego tornistra waha się od 0,5 kg do 2 kg),
• niewystarczający nadzór opiekunów (rodziców, nauczycieli) nad zawartością tornistrów,
• rzadko występująca możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów w szkołach.
Aby zapobiegać dysfunkcjom układu ruchu, oprócz prawidłowo dobranego, spakowanego i użytkowanego tornistra należy uczniom zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej, a także właściwe stanowisko pracy, zarówno w szkole jak i w domu, oraz wyrobić właściwe nawyki ruchowe (zachowanie symetrii ciała przy wykonywaniu czynności ruchowych i statycznych tj. oglądanie telewizji lub odrabianie lekcji).