ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA - Szkoła Podstawowa

W tym roku obchodzimy 230 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest to bardzo ważne święto dla narodu polskiego.

Ustawa Rządowa z 3 maja 1791 roku regulowała prawny ustrój Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Był to efekt pracy stronnictwa patriotycznego. Została uchwalona podczas obrad Sejmu Czteroletniego. Sytuacja w ówczesnej Polsce nie sprzyjała działalności ugrupowań politycznych, jednak nie brakowało ludzi aktywnych, dobrej woli i przepełnionych ogromnym zapałem, którzy tekst konstytucji przygotowali w tajemnicy. Została ujęta w 11 artykułach.

Osoby, które były inicjatorami stworzenia ustawy, to: król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Adam Czartoryski, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Obchody święta były bardzo huczne, nawet w czasie zaborów. Jednak II wojna światowa i przemiany, które się dokonały, spowodowały jego zaprzestanie.

Ponownie zdelegalizowano to święto w okresie okupacji hitlerowskiej i sowieckiej. Od 1946r. miały je zastąpić uroczystości 1 maja. W roku 1981 ponownie władze świętowały uchwalenie majowej konstytucji. Do roku 1989, w tym dniu często dochodziło w Polsce do protestów
i demonstracji antyrządowych i antykomunistycznych. Od 1990 roku, po zmianie ustroju przywrócono obchody święta.

Dziś jest to ważny dzień dla Polaków i warto pamiętać o ludziach, którzy stworzyli tak istotny dokument.